Údržba domácího kávovaru

Byservisprokavarny.cz

Údržba domácího kávovaru

Do naší dílny začínají přicházet domácí kávovary, které mají roztodivné poruchy. Jedna je ovšem poměrně častá. Kávovar je zavápněn anebo vůbec celý zanesen kávou. V některých případech je nános vápna a kávy tak velký že přístroj je kompletně nefunkční. Což o to, práce pro nás, nicméně věřte, že oprava v takovém to případě může dosáhnout několika tisíc korun. Co tedy dělat aby Váš kávovar fungoval bez problému a stačila mu jen revizní prohlídka jednou za čas?

Odvápňujte. Ačkoliv kávovar má program na odvápnění a některé dokonce samotné upozorňují na to, že je potřeba provést tuto proceduru, doporučujeme odvápnit kávovar aspoň 1x týdně speciálním přípravkem.  Rozhodně vám nepomůže propláchnutí octem nebo kyselinou citronovou!

Voda. Voda, kterou lejete do nádržky vašeho kávovaru obsahuje nejen chlor, vápník a další nečistoty, ale i další minerály, které se usazují uvnitř přístroje a na které je přípravek z bodu jeden bohužel krátký. Doporučujeme proto lít do kávovaru pouze filtrovanou vodu. Pro domácí účely stačí bohatě konvice třeba značky Brita.

Káva. Ačkoliv se to nezdá i káva může být zkázou pro váš kávovar. Použití nekvalitního zrna, urychlí zanesení celého mechanismu a většinou pak dojde k poškození mlýnku. Káva, která je viditelně mastná, což značí nekvalitní pražení, zalepí váš kávovar naprosto spolehlivě.  Rovněž různé ochucené kávy představují pro váš kávovar naprostou katastrofu.

Spařovač. Mechanický díl, který funguje podobně jako temper u profesionálního kávovaru. Tento je potřeba aspoň jednou týdně vytáhnout z kávovaru, dle návodu k vašemu přístroji a provést jeho vyčištění. špinavý spařovač má vliv na výslednout chuť kávy stejně jako špinavý dávkovač kávy.

Dávkovač kávy. To jsou ty otvory ze kterých teče káva. Když jsou viditelně špinavé očistěte je houbičkou a občas třeba prošťouchněte párátkem nebo podobným nástrojem. Usazené

Tryska na šlehání mléka. Po každém použití ji očistěte hadříkem nebo vlhkou houbičkou.

Pokud je váš kávovar používán opravdu hodně, doporučujeme provádět jedou za pul roku odborné vyčištění a seřízení v servisu, pro domácí kávovar stačí jednou za rok. Malá investice do revizní prohlídky vám může zachránit větší peníze za velkou opravu. A hlavně se vám nestane třeba toto:)

IMG_20170419_110006 IMG_20170419_110021

About the Author

servisprokavarny.cz administrator